بیوگرافی شادمهر عقیلی

شادمهر عقيلي متولد هفتم بهمن ماه 1351 خیابان جیهون است. شماره شناسنامه اش 8601 صادره از تهران است.او در یک خانواده ی شش نفره بدنیا آمده و فرزند آخر خانواده است.دو برادرش در جنگ به شهادت رسیدند و پدرش که اهل طالقان بود، در دوران نوجوانی شادمهر به دلیل بیماری سرطان درگذشت.

از کودکی با دیدن سازهای موسیقی به این رشته ی هنری علاقه مند شد. شادمهر از همان دوران به کارهای سخت و مشکل علاقه ي زيادي داشت. از 10 سالگی ویلن را به عنوان ساز اصلی انتخاب کرد و از همان آغاز فعالیت موسیقی عشق و علاقه خاصی به نوازندگی و ساخت آهنگ داشت. و زیاد به سمت و سوی خوانندگی نمی رفت.

محل سکونت در ایران

مدتها در ستارخان منطقه شهرآرا ساکن بودند و بعد به جردن نقل مکان کردند. بعد از اتمام مقطع راهنمایی به هنرستان موسیقی رفت و در سال 67 از هنرستان موسیقی به اتفاق یک گروه به واحد موسیقی صدا و سیما رفت. فواد حجازی هم جزو آن گروه بود. در همانجا بود که با خشایار اعتمادی و علیرضا عصار آشنا شد.

ترانه های به یاد ماندنی

اولین ترانه ای که خواند ((معبود)) بود و ((بهار من)) اولین کاست مستقل او. هیچ گاه نتوانست در ایران مجوز کنسرت بگیرد، اما فروش کاست ((دهاتی)) او بسیار بالا بود. خودش تا زمانی که از ایران برود از میان ترانه هایی که خوانده بود((هزار و یک شب)) ((یاس)) و ((دلخوشی)) را بیشتر دوست داشت و ترانه((آدم فروش)) او را نیلوفر لاری پور و فرزاد حسنی سروده اند.هم اکنون او يكي از محبوب ترین خواننده هاي موسیقی پاپ به شمار مي رود.

عرصه بازیگری

شادمهر به شمال کشور علاقه خاصی دارد. او بسیار محتاط و محافظه کار است وی بعد از انقلاب اولین خواننده ای بود که در سینما هم به عنوان بازیگر حضور پیدا کرد. تا قبل از اینکه بازیگر شود شاید ماهی یکبار به سینما می رفت و معتقد بود بازیگری کار دشواری نیست. می گویند برای بازی در فیلم ((شب برهنه)) سعید سهیلی حدود 20 میلیون تومان دستمزد گرفت.

ورزش

هرگز در زمینه موسیقی از استادی بهره نگرفت. بیش از اندازه به مادرش علاقه دارد و خیلی اصرار داشت که مادر با او به آن سوی مرزها برود اما مادرش نپذیرفت. شادمهر ورزش را دوست دارد و در عرصه ورزش های اسکی روی آب و شمشیربازی مدتها فعالیت می کرد. جودو و تکواندو هم مدتی ورزش حرفه ای او به شمار میرفتند. در دوران مدرسه هم مرتب فوتبال بازی می کرد و تا قبل از رفتن عضو ثابت تیم فوتبال هنرمندان بود.

دلتنگی برای ایران

برادرزاده اش هومن هم خواننده است. چندي پيش با عرشیا خواننده موسیقی پاپ رابطه اش شكر آب شد و می گویند آدم فروش را برای او خوانده. اردیبهشت سال 80 شادمهر تصمیم گرفت از ایران به کانادا برود و به دلیل اینکه نواختن اکثر سازها را از سنتور و گیتار گرفته تا پیانو و ویلن و …را بلد است، توانست جایگاه ویژه ای در موسیقی ایران چه در اینجا و چه در خارج بدست آورد. ولی همیشه میگوید که روزی برمیگردد و دلش برای ایران خیلی تنگ شده است.

شایعات پس از مهاجرت

بعد از رفتنش شایعات زیادی درباره او گفته شد. از جمله اینکه زندانی شده – به بیماری روانی دچارگشته و… ولی همه اینها شایعه ای بیش نبود.  او بعد از مدتی اقامت در کانادا کلاسهای آموزش گیتار و ویلن راه انداخت و اواسط سال 82 توانست یک آپارتمان در کانادا بخرد و با اجاره نشینی خداحافظی کندو آخرین جمله ای که در این زندگی نامه میتوان از شادمهر گفت این است که در سال 80 ((جان واردادرسن))خبرنگار بخش خارجی واشنگتن پست پس از دیدار از ایران مطلبی نوشت که با این جمله آغاز می شد: ایران اسلحه جدیدی در مقابل غرب به کار گرفته است “شادمهر عقیلی”. البته این حرف خبرنگار خارجی بیش از حد اغراق آمیز است ولی نمیتوان گفت که خیلی هم از حقیقت به دور است