تاثیر موسیقی بر انسان

موسیقی هزاران سال است که بخشی از جامعه بشری بوده است. مدتهاست که تاثیر موسیقی بر انسان ،مورد مطالعه قرار می گیرد، اما دلایل آن تأثیر تا همین اواخر مورد ابهام بوده است.

اکنون ، اسکنهای مغزی و تحقیقات روانشناختی در حال کشف مکانیسم هایی هستند که منجر به تغییر خلقی یا تنظیم خلقی می شوند که با موسیقی همراه هستند. این شامل چرا گوش دادن به انواع مختلف موسیقی باعث افزایش تمرکز می شود ، به مدیریت خلق و خوی در هنگام استرس یا بهبود خلق و خوی در زمان غم و اندوه کمک می کند.

چرا به موسیقی گوش می دهیم؟

در یک بررسی روانشناختی که در سال 2013 انجام شد ، با بررسی دلایل گوش دادن به موسیقی ، تجزیه و تحلیل نشان داد که دلایل ذکر شده شامل موارد زیر است:

  • تنظیم روحیه و استرس (برانگیختگی)
  • دستیابی به خودآگاهی
  • ابراز ارتباط اجتماعی

تنظیم روحیه و استرس

گزارش شده است که موسیقی کاملاً شخصی است ، اغلب در پیش زمینه به عنوان روشی برای بهبود انگیزه یا تمرکز مورد استفاده قرار می گیرد ، یا در پس زمینه به عنوان ابزاری برای تنظیم روحیه و کاهش استرس استفاده می شود. استفاده از موسیقی به عنوان روشی برای ارتباط با دوستان یا خانواده ، شناسایی فرهنگی و یا ابراز خود در برابر همسالان ، کمتر رایج بود.

ابراز ارتباط اجتماعی

بیشتر مطالعات روانشناختی مربوط به موسیقی بر روی افراد غربی در جهان انجام شده است ، اما برخی از مطالعات متقابل فرهنگی نشان داده اند که موسیقی ناآشنا از فرهنگ های دیگر هنوز هم می تواند به روش های مشابه تفسیر شود. به عنوان مثال ، شنوندگان غربی می توانند بگویند آیا ترانه‌ای حتی اگر از فرهنگ ناآشنایی مانند ناجا آمریکایی بومی ، کره‌گستانی یا هندوستانی باشد ، شاد یا غم انگیز است. در یک نظرسنجی از افراد یک قبیله از راه دور که در کامرون زندگی می کنند ، مشخص شد که بیشتر شنوندگان وقتی موسیقی غربی خوشحال یا غمگین بودند به راحتی تشخیص می دادند.

دستیابی به خودآگاهی

به نظر می رسد ، در میان فرهنگ ها ، ویژگی های خاصی از موسیقی برای همه تجربیات مشترک است ، نشان می دهد که آنها به روش های مشابه برای تنظیم یا الهام بخشیدن به تجربیات احساسی مشابه توسعه یافته اند.

چگونه سیستم دوپامین با موسیقی ارتباط دارند؟

یکی از اولین مطالعات در مورد ارتباط عاطفی با موسیقی توسط لئونارد مایر در سال 1956 انجام شد. مایر پنجمین حرکت شاهکار بتهوون را ، کوارتت زهی رشته C در تیزهوشان ، اپیزود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. 131. مایر پس از بررسی تغییرات و اقدامات تونی ، نتیجه گرفت که ایجاد انتظارات برآورده نشده باعث ایجاد تعلیق و تنش در شنونده می شود و این منجر به پاسخ عاطفی به انتظارات برآورده می شود.گوش دادن به موسیقی باعث ایجاد تغییرات جسمی می شود که نشانگر برانگیختگی عاطفی است.

تاثیر موسیقی بر مغز

مخچه توسط آهنگهای مورد علاقه ما بسیار فعال می شود و باعث افزایش جریان خون به پاها می شود. این ممکن است بخشی از دلیل این باشد که چرا رقص خیلی نزدیک با همه ژانرهای موسیقی ارتباط دارد. ناحیه ای از مغز که بیشتر از همه نوع موسیقی در جهان تحت تأثیر قرار می گیرد ، همچنین منطقه ای است که باعث می شود ما بخواهیم حرکت کنیم ، حتی اگر این فقط به پاهای ما ضربه بخورد یا سر ما را لرزاند.

درک عاطفی هنگام گوش دادن به موسیقی

در سال 2012 ، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه گرونینگن هلند دریافتند که موسیقی عمیقاً بر آنچه شنوندگان احساس می کردند تأثیر می گذارد. این دو روانشناس برجسته از شرکت کنندگان خواستند که با استفاده از شکلک ها ، خوشبختی یا غم خود را رتبه بندی کنند. آنها دریافتند که ، هنگام گوش دادن به موسیقی ، شرکت کنندگان به ندرت از پاسخ بی طرفی صورت استفاده می کنند حتی اگر هیچ شکلک خندان به عنوان گزینه ای نشان داده نشود.

حرف آخر

بیشتر مردم دنیای مدرن به لطف سهولت دسترسی به صدها ایستگاه رادیویی ، پخش خدمات موسیقی و بارگیری اشتراک ، به چندین نوع موسیقی گوش می دهند. گوش دادن به موسیقی تجربه ای خصوصی تر از گذشته است و پیدا کردن یک ژانر موسیقی که دوستش دارید آسان تر از گذشته است. با این حال ، جنبه های خاصی از موسیقی تقریباً در همه ما کار می کند ، به این معنی که می توان موسیقی را در تنظیمات مختلفی برای سهولت در استرس ، الهام بخشیدن به اعتماد به نفس و افزایش بهره وری به کار برد.