الویس پریسلی، ستاره بزرگ راک اند رول، در 8 ژوئن سال 1935 در توپولو آمریکا به دنیا آمد. او یک برادر دوقلو نیز داشت که یک روز پس از به دنیا آمدن درگذشت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید امکان داشت الویس در 15 ماهگی بر اثر گردباد بزرگی که در توپولو رخ داد کشته شود. فکرش را بکنید آنوقت چه کسی می‌توانست لقب سلطان راک اند رول را بدست آورد؟

الویس که بود و چه کرد

الویس آرون پریسلی در سال 1935 در توپولو ایالت می سی سی پی به دنیا آمد و در سال 1949 به همراه خانواده به ممفیس در ایالت تنسی نقل مکان کرد. الویس در سال 1951 دبیرستان خود را به پایان رساند و در تابستان همان سال مشغول ضبط دو ترانه شد که آن‌ها را به مادرش تقدیم کرد؛ نام این آهنگ ها “شادمانی” و “اینجاست که اندوهت آغاز می‌شود” نام داشتند.

پریسلی برای ضبط این ترانه ها به شرکت سان رکوردز رفته بود که در آنجا مورد توجه رئیس شرکت قرار گرفته و یک سال پس از آن، نخستین ضبط موسیقی خود را در این شرکت انجام داد.

الویس در زمان شکوفا شدن موسیقی راک اند رول سوار بر اسب سم طلا شده و حسابی می‌تاخت؛ به ویژه در نیمه دوم دهه 50 که لقب سلطان راک اند رول را نیز به خود اختصاص داد. او از سال 1956 به بعد با اجرای 45 ترانه که از هرکدام از آنها بیش از یک میلیون نسخه به فروش رفت و با بازی در 33 فیلم سینمایی و حضور در برنامه‌ های تلویزیونی و کنسرت ها موفقیت اقتصادی رکوردشکنی را کسب کرد.

متاسفانه الویس در سال 1977 درست در 42 سالگی براثر حمله قلبی در حمام خانه‌اش درگذشت اما حتی مرگ او نیز بر محبوبیت و فروش آثارش تاثیر نگذاشت.  الویس پریسلی به عنوان یک فرهنگ دیداری شنیداری بزرگترین هنرمند دوران معاصر محسوب می‌شود. او همچنین با فروش بین 600 میلیون تا 1 میلیارد نسخه از آثار، پرفروش‌ترین و موفق‌ترین خواننده تاریخ است.

دوران سربازی الویس چطور گذشت؟

الویس پریسلی در سال 1958 موظف شد به مدت دو سال به خدمت سربازی برود و به ارتش ایالت متحده اعزام شد. پس از آن به عنوان سرباز صفر با نیروی دریایی به آلمان سفر کرد و خدمت سربازی را با عنوان راننده کامیون به پایان رساند. او با پدر تنها همسرش پریسیلا بیولو در نیروی دریایی هم خدمتی بود.

ازدواج الویس و همسرش

الویس و تنها همسر او پریسیلا پس از 8 سال آشنایی سرانجام در سال 1967 باهم ازدواج کردند و در سال 1968 صاحب تنها فرزند خود، لیزا ماری شدند. با این که ازدواج آنها در سال 1973 به پایان رسید اما دوستان خوبی برای هم بودند پریسیلا در مصاحبه ای گفته بود که دلش برای خنده های الویس تنگ شده است.

لیزا ماری پریسلی

تنها فرزند الویس و پریسیلا، لیزا یک خواننده، ترانه سرا و آهنگساز است که تا کنون 3 آلبوم از او منتشر شده است. لیزا تاکنون با دنی کوگ، مایکل جکسون، نیکلاس کیج و مایکل لاک وود ازدواج کرده است و از این ازدواج ها دو دختر دو قلو و دو پسر دارد.

بد نیست بدانید

  • ورزش مورد علاقه الویس فوتبال بود
  • او کمربند سیاه کاراته داشت
  • او درحالیکه آرزو داشت از پدر و مادرش دوچرخه هدیه بگیرد، گیتار گرفت و بسیار ناراحت این موضوع بود.
  • او ی ک قایق بادبانی به فرانکلین دلانو روزولت، سی و دومین رئیس جمهور آمریکا، هدیه کرد. این قایق ۵۵۰۰۰ دلار می‌ارزید. پس از مرگ فرانکلین دلانو روزولت، او دوباره آن را برای خود خرید.
  • او اصلا طعم ماهی را دوست نداشت و به همسرش اجازه نمیداد در حضورش ماهی بخورد.

حرف آخر

در این برهوت ترانه های بی محتوا و آهنگسازی هایی که بدون حتی یک ساز انجام می‌شوند و صداهایی که دستخوش تغییرات دستگاهی بسیاری می‌شوند، هنوز هم میتوان ترانه های قدیمی و خوانندگان بزرگ را گوش داد و لذت برد از این حجم هنر واقعی.