گروه بیتلز

گروه بیتلز یک گروه راک انگلیسی بودند که در دهه 1960 میلادی فعالیت خود را آغاز کردند. اعضای این گروه را جان لنون، پل مک کارتنی، جورج هریسون و رینگو استار تشکیل می‌دادند. جان لنون در این گروه به جز خوانندگی وظیفه  نوازندگی گیتار الکتریک را برعهده داشت؛  پل مک کارتنی نوازنده گیتار بیس بود و جورج هریسون و رینگو استار نوازنده درام بودند.

گروه بیتلز پرفروش ترین و بزرگترین گروه موسیقی در جهان بشمار می‌آیند. آنها تنها در کشور بریتانیا بیش از چهل تک‌آهنگ و آلبوم به بازار ارائه دادند که در رتبه ۱ جدول موسیقی انگلستان قرار گرفتند. این گروه موفق به فروش جهانی ۶۰۰ میلیون نسخه از آثار خود شدند.

گروه بیتلز در سال ۱۹۹۹، با فروش بیش از ۱۰۶ میلیون نسخه از آثار، پرفروش‌ترین گروه موسیقی قرن ۲۰ در آمریکا اعلام شده اند. کمتر گروهی پیدا می‌شود که توانسته باشد حتی نیمی از موفقیت های این گروه را کسب کند. این گروه در فهرست 100 شخصیت تاثیرگذار قرن 20 در مجله تایمز قرار گرفته است.

داستان گروه بیتلز

پرفروش‌ترین گروه موسیقی جهان، در ابتدا کار خود را با اجرا در سالن های کوچک شهر هامبورگ آلمان آغاز کردند. در سال 1961 آنها نخستین قرارداد ضبط موسیقی‌شان را در هامبورگ و با شرکت آلمانی پولیدور امضا کردند. در مارس 1961، جان لنون 16 ساله گروه اسکیفلی را به نام گروه کواریمن (که با نام بلک‌جکس هم شناخته می‌شوند) تشکیل داد.

در ۶ ژوئیه همان سال جان لنون، پل مک‌کارتنی 15 ساله را ملاقات کرد و پل 14 روز بعد یعنی در 20 ژوئیه به گروه پیوست. افراد متعددی به این گروه اضافه و کم می‌شدند اما تنها جان لنون و پل مک‌کارتنی و جورج هریسون اعضای ثابت آن بودند.

گروه کواریمن به‌نام‌های مختلفی تغییر یافت که در این میان می‌توان به جانی و مونداگز، جان بزرگ و بیتلز، بیتلز نقره‌ای، برادران بیت اشاره کرد که سرانجام نام بیتلز (The Beatles) را که نگارش اشتباه کلمه  The Beetles (به معنی سوسکها) است را برگزیدند.

در سال ۱۹۶۲ رینگو استار (نام اصلی: ریچارد استارکی) به این گروه پیوست. به این ترتیب می‌توان گفت که فعالیت بیتلز رسماً آغاز شد و آخرین کنسرتِ آنها در ۵ دسامبر ۱۹۶۵، در تالار امپایر شهر لیورپول اجرا شد.

گروه بیتلز و سبک موسیقی آنها

اولین حیطه کاری گروه بیتلز، اسکیفلی بود که تلفیقی از موسیقی فولک، جاز و بلوز است. علاوه بر این آنها کارهای زیادی را در ژانر پاپ، راک، راک اند رول و حتی سبک هخندی ارائه دادند. اما غالبا این گروه را به عنوان یک گروه موسیقی راک در دنیا یاد می‌کنند.

بیتلز از کدام خوانندگان تاثیر گرفت

گروه بیتلز تحت تاثیر خوانندگان بسیاری قرار گرفتند که برخی از آنها عبارتند از: الویس پریسلی، چاک بری، ریلی بی.کینگ، روری اسنورم، ادی کاچران، باب دیلان و بسیاری دیگر از خوانندگان مطرح. آنها تعدادی از ترانه های چاک بری مانند “Roll Over Beethoven” و “Rock and Roll Music” را در برخی از آلبوم هایشان به ضبط رساندند. آنها همینطور برخی از ترانه های خود را به طور مشهود و واضح از روی آهنگ های موتان برت استرانگ کپی می‌کردند.

بهترین های بیتلز

براساس مطالب منتشر شده در مجله رولینگ استون و Aol radio blog؛ لقب بهترین ترانه گروه بیتلز را می‌توان به آهنگ A Day In Life داد. در ادامه رتبه های دوم تا نهم این دسته بندی را ذکر می‌کنیم

  1. I Want To Hold Your Hand
  2. Strawberry Field Forever
  3. Yesterday
  4. In My Life
  5. Something
  6. Hey Jude
  7. Let It Be
  8. Come Together

بیتلز بی بیتلز!!!

عوامل بسیاری در فروپاشی این گروه نقش داشتند که در اینجا به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم.

برایان اپستاین را می‌توان موثرترین فرد در تبدیل شدن بیتلز به یک گروه مشهور در سراسر دنیا دانست. او گروه را پیش هم نگاه می‌داشت و از همه مهم‌تر امور مالی گروه در دست او بود. وقتی اپستاین در سال ۱۹۶۷ به علت مصرف بیش از اندازه مواد مخدر از دنیا رفت، خلائی در گروه بوجود آمد.

جان لنون از همه به اپستاین نزدیکتر بود و از همه بیشتر تحت تأثیر مرگ او قرار گرفت. پل مکارتنی نیز که وضع آشفته گروه را می‌دید سعی کرد پروژه‌های جدید گروه را شروع کند. دیگر اعضای بیتلز از افزایش تسلط مکارتنی بر جنبه موسیقایی و نیز جنبه اقتصادی گروه آشفته و ناراحت شدند. لنون بعدها گفت که فعالیت‌های مکارتنی برای بقای گروه حیاتی بودند.

یوکو اونو نیز نقشی در از هم پاشیده شدن بیلتز داشت. اونو، موزیسین آمریکایی-ژاپنی، بعدها به دومین همسر جان لنون تبدیل شد. جان لنون در حالی که همسرش (در آن زمان)، سینتیا، در سفر بود، با یوکو دوست شد و به او علاقه پیدا کرد. بعد از مدتی، یوکو اونو تقریباً همیشه با لنون بود، از جمله زمانی که بیتل‌ها در حال ضبط بودند و این بر خلاف قانون بیتل‌ها مبنی بر نیاوردن همسران به مکان ضبط بود. این نیز به عاملی برای از هم پاشیدن بیتلز تبدیل شد.

سرانجام پل مکارتنی در سال ۱۹۷۰ از هم پاشیده شدن بیتلز را رسماً اعلام کرد و این گروه بعد از ۱۰ سال فعالیت از هم پاشید.