موسیقی این روز‌ها پیشرفت قابل توجهی داشته و هر روز شاهد پیدایش سبکی جدید از موسیقی هستیم. بسیاری از سبک‌ها دارای قدمتی بسیار طولانی هستند، اما در گذشته به دلیل عدم توجه و نداشتن مخاطب نتوانستند توسعه پیدا کنند، ولی رفته رفته پیشرفت کردند تا امروزه به یک سبک پر مخاطب تبدیل شدند. یکی از سبک‌های پر مخاطب امروزی موسیقی ترنس است که متولد قرن جدید و وابسته به برق و الکتریسیته است و طرفداران بخصوصی دارد. در ادامه بیشتر با درباره این سبک از موسیقی صحبت می‌کنیم.


تاریخچه‌ی موسیقی ترنس

زادگاه این سبک را به کشور آلمان نسبت داده‌اند، زیرا ملودی‌های اصلی این سبک در سال ۱۹۹۳ در شهر فرانکفورت آلمان ارائه شده است. در اوایل دهه‌ی ۹۰ موسیقی ترنس را از موسیقی تکنو و رقص الهام گرفتند و کم کم به یک سبک پر طرفدار تبدیل شد. سپس در اواخر دهه‌ی ۹۰ هنرمندانی مثل BT توانستند با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری و تلفیق صدا، قطعات ترنس را پیچیده‌تر و جذاب‌تر کنند و احساسات بیشتری را در آن القا کنند. رفته رفته این سبک پیشرفت قابل توجهی کرد و در کشور‌هایی مثل آلمان، هلند و انگلیس و حتی در آسیا و خاورمیانه بسیار توسعه یافت.

معرفی ویژگی های سبک ترنس

موسیقی ترنس که به آن خلسه هم می‌گویند، سبکی ترکیبی از موسیقی تکنو و الکترونیکی است. دلیل نامگذاری این سبک به نام ترنس یا خلسه نامشخص است، ولی برخی می‌گویند برگرفته از آلبوم ۱۹۸۱ کلاوس شولتز با عنوان ترنسفر است.

ویژگی‌های موسیقی ترنس

  • دارای ضرب آهنگ ۱۱۰ تا ۱۵۰ ضربه در دقیقه است.
  • شامل عبارت‌های ملودیک کوتاه است.
  • از ابزار‌های الکترونیکی که قادر به تولید انواع صدا هستند، استفاده می‌شود.
  • بیشتر در کلاب‌های شبانه، نقاط تفریحی و در داخل شهر‌ها و یا هنگام ورزش پخش می‌شود.
  • اکثرا بدون کلام هستند.

زیر شاخه‌های سبک ترنس

پراگرسیو 

در این سبک قوانین و ویژگی‌های اصلی ترنس رعایت می‌شود، ولی آهنگساز این سبک، محور اصلی را بر پایه‌ی میکس قرار می‌دهد و صدا‌هایی پیشرفته را تولید می‌کند. همچنین دارای ضرب آهنگ قوی تری با ۱۲۸ تا ۱۳۴ ضربه در دقیقه است. استفاده از نویز‌های سفید و حس غافلگیری این سبک را از دیگر سبک‌ها متمایز می‌کند. با ترکیب این سبک با موسیقی هاوس سبک تراوس را شکل دادند که تراوس توانست طرفداران سبک ترنس اصلی را به خود جذب کند.


بیگ روم 

سبکی جدید که برگرفته و تلفیق شده از موسیقی الکترو هاوس و ترنس است که طرفداران مخصوص خود را دارد.

آپلیفتینگ 

در این زیر شاخه شباهت بیشتری به ترنس اصلی مشاهده می‌شود. ساخت ملودی و موسیقی بیشتر و استفاده از میکس کمتر در آن دیده می‌شود. سرعت قطعات این سبک بین ۱۳۲ تا ۱۴۲ متغیر است. به طور میانگین بیشتر قطعات با سرعت ۱۳۸ ساخته و اجرا می‌شوند و به ندرت دارای ضرب آهنگ بالای ۱۴۰ هستند. حس و حال هیجانی و احساسی دارد. ارکسترال ترنس یکی از زیر شاخه‌های آپلیفتینگ محسوب می‌شود که توسط اندی بلومن (آهنگساز اسلوونیایی)، ساندلیفت، آرکتیک مون، رالف بارندز ارائه شد و در آن از قواعد و ساز‌های ارکستری استفاده کردند.

سبک ترنس در ایران

پدر سبک ترنس در ایران را سیاوش قمیشی (موسیقی‌دان، آهنگساز و خواننده سرشناس ایرانی مقیم لس آنجلس) معرفی می‌کنند. او که سال ۲۰۰۲ این سبک جدید را وارد موسیقی ایران کرد، می‌گوید موسیقی ترنس او را سرحال نگه می‌دارد و همه ما آرامشی که در موقع شکسته شدن ریتم ترنس و آرام شدن آن ایجاد می‌شود را دوست داریم.